Den koček s Kryšpínem pro 13 útulků a více než 1234 opuštěných moravských koček – to je brněnská oslava mezinárodního kočičího svátku, která potěší i pomůže

01.08.2024

Popálené kotě se zlomeným ocáskem, kočka s amputovanými zadními nohami, postřelený kocour s třemi diabolkami v oblasti očí. To jsou jen tři z letošních tisíců případů, které u nás ročně řeší kočičí spolky, suplující činnost obecních kočičích útulků, které téměř neexistují. Charitativní kočičí spolek Kryšpín pomáhá 13 soukromým moravským útulkům tím, že shání peníze na jejich provoz. S útulky taky mimo jiné slaví Mezinárodní den koček charitativním bazárkem, na kterém můžete nákupem kočkám pomoci i vy. Prodávají se tam věci pro lidi i pro kočky, nové i z druhé ruky, hand made výrobky od dobrovolníků a veškerý výtěžek akce putuje na pomoc kočkám v útulcích.

Mezinárodní den koček vznikl v roce 2002 a slaví se po celém světě 8. srpna. "V Brně tento světový svátek již čtvrtý rok oslavujeme tím, že zároveň pomáháme kočkám v útulcích. Letos slavíme 11. srpna a zázemí nám už po druhé nabídl známý brněnský Klub Šelepka, za což moc děkujeme" popisuje pořadatelka Lenka Němcová. Bazárek letos opět doplní kočičí poradna a nově dvě výstavy – své kočičí koláže představí Kateřina Dubovcová a malovaná plátna koček Romana Štryncl.

Málokdo ví, že v Jihomoravském kraji neexistuje žádný obecní čistě kočičí útulek, pouze soukromé. (Podobné je to v celé ČR.) Nebýt tak dobrovolnických spolků, ocitly by se tisíce koček bez pomoci, protože obce kočičí útulky téměř nezřizují. "Je to zarážející, protože opuštěných koček je mnohonásobně víc než psů a venku se dál množí. Oficiální kapacita u Krajské veterinární správy registrovaných jihomoravských útulků je k dnešnímu dni 1.477 koček. Většinu míst, konkrétně 1.286, nabízí ale v kočičích spolcích dobrovolníci bez pomoci státu" vysvětluje Němcová ze spolku Kryšpín, který pomáhá shánět finance na provoz pečlivě vybraných moravských kočičích spolků.

Pokud tedy máte rádi kočky nebo bazárky nebo obojí, určitě na akci přijďte. V sortimentu nebudou chybět věci z druhé ruky za sympatické ceny, ani darované rukodělné výrobky. Spojíte příjemné s užitečným a užijete si hezkou neděli s puncem dobrého skutku, doplněnou třeba i návštěvou festivalů Maraton hudby Brno nebo Festival planet Brno, které jsou stejně jako Den koček s Kryšpínem na Šelepce přístupné ZDARMA; takže taky ideální den na výlet do Brna i pro přespolní kočkomily!

Den koček s Kryšpínem na Šelepce – bazárek, výstavy, poradna

neděle 11. 8. 2024 10.00-18.00

Klub Šelepka, Šelepova 1, Brno

Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v Brně v době covidové, 21. den 21. roku 21. století, aby udělal svět o chlup lepším. O kočičí chlup! Aktuálně při každém dělení sbírky podporuje 13 moravských kočičích útulků, z nich 9 pravidelně a 4 formou tzv. divokých karet. Pro útulky Kryšpín založil veřejnou sbírku s transparentním účtem číslo 2501927911/2010, pořádá charitativní aukce a benefiční akce, provozuje e-shop a shání 834 pravidelných dárců stokoruny měsíčně, kteří by společnými silami přispívali pro kočky v útulcích dohromady miliónem ročně. V této chvíli jich má 404, ale dohromady už tito dárci přispívají téměř vysněným milionem, protože hodně lidí posílá víc něž 100 Kč měsíčně.

K 1. 4. 2024 pomohl Kryšpín celkem 19 moravským útulkům celkovou částkou 4.277.471,91 Kč.

Útulky, které spolek podpoří ze sbírky na Mezinárodní den koček 8. srpna 2024 pečovaly při posledním sčítání o 1.242 koček. A které útulky podpoříte nákupem na charitativním bazárku? Jihomoravské Opuštěné kočičí tlapky, Kočky u Katky, Kočičí depozitum Flíček, Útulek Tibet, Jiřina Skoumalová azyl a Depozitum Jana – Šance mít domov, Kočičí azyl Znojemsko, Zatoulané štěstí, ze severu Moravy Azyl Gaia Hanušovice a k nim 4 podzimní divoké karty.

"Moc děkujeme všem, kteří nám finančně pomáhají, i těm, kteří adoptují kočky z útulků a kastrují. Výhodou adopce je nejen to, že kočky od nás jsou naočkované, odčervené a kastrované, ale především umíme vybrat parťáka na míru, hlavně povahou," vzkazuje za provozovatele kočičích útulků Alžběta Blašková, která provozuje Útulek Tibet od února 2008, takže 16 let a zachránila víc než 1.000 koček.