Pojďte se projít, proběhnout či projet s Kryšpínem. Pomůžete tím stovkám koček v útulcích!

29.04.2024

Během, jízdou i chůzí pomáhám kočkám v nouzi – tak se jmenuje květnový charitativní happening Charitativního kočičího spolku Kryšpín. Ten podporuje několik pečlivě vybraných a ověřených kočičích útulků a více než tisíc opuštěných koček najednou. Akce je celorepubliková a virtuální, zapojit se a pomoci tedy může kdokoli a kdekoli. Koná se o víkendu od 3. do 5. května a oficiálně se přihlásíte zaplacením startovného 123 Kč, které pak pořadatel v plné výši pošle do útulků na pomoc kočkám v nouzi. Odměnou vám bude originální zážitek, dobrý pocit a pamětní list.

3. – 5. 5. 2024 Během, jízdou i chůzí pomáhám kočkám v nouzi

VIRTUÁLNÍ událost – účast možná kdekoli

Pomoc pro stovky opuštěných koček, startovné 123 Kč, číslo sbírkového účtu 2501927911/2010

Událost na Facebooku: https://fb.me/e/HOfckGVi

Kočky sražené autem, nemocné, zraněné, týrané, vyhozené za jízdy z auta nebo třeba koťata odložená do lesa, příkopu, pole či popelnice… Nebýt soukromých kočičích útulků, nikdo se o tisíce opuštěných koček nepostará, protože obce kočičí útulky téměř nezřizují. A nebýt hodných lidí, kteří soukromým útulkům finančně pomáhají, nebylo by ani těchto útulků. Například v Jihomoravském kraji, kde Kryšpín působí především, je k dnešnímu dni celková kapacita registrovaných jihomoravských útulků 1.477 koček. Přes 87 % míst, konkrétně 1.286, nabízí útulky soukromé.

Už první květnový víkend, tedy od 3. do 5. května, pořádá Charitativní kočičí spolek Kryšpín virtuální akci s názvem Během, jízdou i chůzí pomáhám kočkám v nouzi, která má za cíl rozhýbat lidi a pomoci stovkám koček v útulcích. Pokud se akce zúčastní 1.000 lidí, vybere se pro opuštěné kočky na startovném, které je symbolických 123 Kč, krásných 123.000 Kč.

Loni se akce konala poprvé a během jednoho květnového víkendu se jí zúčastnilo 366 lidí, psů, koček, dokonce jeden slepýš a hlemýžď. I za zvířata totiž lidi platili startovné, aby se pro kočky v útulcích vybralo co nejvíc. Účastníci pořadateli nahlásili 4.940,61 ušlých, uběhlých a ujetých kilometrů a na pomoc kočkám poslali 59.693 Kč.

Přidanou hodnotou celé akce byla dobrá nálada zúčastněných, kteří byli rádi, že jsou venku, hýbou se, a ještě tím pomáhají. Zprávy typu "konečně jsem dostala děti ven, když je to pro kočky" nebo "už dlouho jsme plánovali výlet a konečně jsme měli ten správný důvod vyrazit" či "děkujeme, že jsme takto příjemně mohli pomoci" nebyly výjimkou.

Kryšpín pro podporované útulky zřídil společnou veřejnou sbírku s transparentním účtem číslo 2501927911/2010, na který se startovné 123 Kč posílá a tím jste oficiálně zaregistrováni. Pak už si jen sami naplánujete trasu a dáte spolku vědět, kolik kilometrů jste ušli, uběhli nebo ujeli na kole, bruslích, koni či vozíčku, aby vše mohl sečíst a napsat na pamětní list, který po skončení akce zveřejní v události na Facebooku. A případně pošlete fotku. A je to!

A proč spolek pro útulky peníze shání? Finančně utáhnout takový útulek není totiž vůbec jednoduché. "Když bychom počítali s průměrnou částkou 500 Kč za kočku na měsíc (většinou je to dvojnásobek) jedná se při posledním sečteném počtu koček v péči námi podpořených útulků (1.349 koček) o 674.500 Kč měsíčně. Proto jsme vznikli, abychom provozovatelkám útulků se sháněním peněz pomáhali a ony se mohly více věnovat péči o kočky," popisuje zakladatelka spolku Lenka Němcová.

Valná většina útulků je provozována na čistě dobrovolnické bázi, tedy bez nároku na honorář. Také Kryšpín je striktně neziskový a 100 % financí z veřejné sbírky posílá útulkům. Ty pak finance použijí na to, co je zrovna potřeba. Koupí krmení, stelivo, vybavení útulků, zdravotnický či úklidový materiál nebo zaplatí faktury za veterinární péči. Ty tvoří přibližně polovinu nákladů útulků, protože kočky jsou přijímány většinou ve velmi špatném stavu.

*Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v Brně 21. den 21. roku 21. století, aby udělal svět o kočičí chlup lepším a aby pomáhal jihomoravským útulkům pomáhat. Trvale podporuje osm pečlivě vybraných a osobně ověřených útulků a k nim při dělení sbírky přidává tzv. divoké karty, aby alespoň jednorázově pomohl více útulkům a kočkám. K 1. 4. 2024 podpořil dohromady 19 kočičích útulků celkovou částkou 4.277.471,91 Kč.