Přestože povinnost péče o toulavé a opuštěné kočky mají obce, v praxi jim pomáhají hlavně soukromé kočičí útulky

21.10.2021

Kdo pomáhá jihomoravským toulavým a opuštěným kočkám? Dle zákonů mají tuto povinnost obce*, praxe je však jiná. Nebýt soukromých kočičích útulků, ocitne se tisíce koček bez pomoci. Krajská veterinární správa neeviduje v Jihomoravském kraji ani jeden obecní kočičí útulek, jen tři smíšené, ve kterých jsou kočky v menšině, a to přes to, že opuštěných a toulavých koček je mnohonásobně víc než psů. Z celkového počtu 1342 evidovaných míst pro kočky v útulcích se 1151 míst nachází v útulcích soukromých. Ty jsou finančně odkázány pouze samy na sebe a peníze dárců. Proto vznikl Charitativní kočičí spolek Kryšpín, aby těmto útulkům s financováním pomáhal.

Pomoc kočkám v nouzi

V Jihomoravském kraji je z 29 registrovaných zvířecích útulků 19 soukromých. Některé jsou psí, jiné smíšené, Charitativní kočičí spolek Kryšpín pomáhá těm kočičím nebo z větší části kočičím. Ty praskají ve švech a denně bojují nejen s hloupostí a lhostejností lidí, ale i s nedostatkem financí. "Soukromé kočičí útulky na jižní Moravě pokrývají 85 % kapacity míst pro kočky v útulcích. Zbytek spadá pod obce. Soukromé útulky, kterým pomáháme, pečovaly k 9. září 2021 o více než 760 koček" říká Lenka Němcová, zakladatelka spolku.

Dle platných zákonů České republiky a právního rozboru advokáta Roberta Plicky* je obec povinna se postarat o toulavá a opuštěná zvířata včetně koček. A to buď zřízením útulku nebo třeba i uzavřením smlouvy o spolupráci s již fungujícím útulkem a odchytovou službou. "O tuto možnost bychom se chtěli opřít a vstoupit za útulky s obcemi do jednání, aby jim na činnost alespoň přispívaly, když už nezřizují útulky své, protože to se neděje a situace je dlouhodobě neudržitelná" vysvětluje Němcová.

Průměrné měsíční náklady na pobyt kočky v útulku se uvádějí 500 Kč. Většinou je ale průměr vyšší, neboť kočky se do azylů dostávají ve špatném zdravotním stavu, nekastrované a často i chronicky nemocné. Útulky, kterým pomáhá Kryšpín, měly k 9. září v péči 760 koček, což jsou měsíční náklady 380.000 Kč. A tyto peníze si musí útulky samy sehnat. Z vlastní kapsy, od dárců nebo na charitativních a benefičních akcích, které pořádají. Řada lidí či firem také posílá materiální dary. Nebýt finančních a materiálních darů, nebylo by ani těchto útulků.

Prevencí je kastrace

I v oblasti prevence přemnožení koček jsou obce bohužel spíš pasivní a pomáhají místo nich neziskové organizace. Kastrační program Feliti kastruje hlásí za dobu své existence k 12. říjnu 2021 již 6700 vykastrovaných koček, spolek KasProCats zase systematicky pracuje s obcemi v programu Obce kastrují. Z více než 95 % zatím naráží na nepochopení, jsou ale i světlé výjimky. "Největší koncentrace vzorných obcí je v okresu Brno-venkov, kde působíme a přímo se specializujeme na integraci kastračních programů pro obce. Mezi vzorné a maximálně vstřícné obce patří Popůvky, Troubsko nebo Ostrovačice, které mají velmi ochotné a lidské vedení. V současné době zvažují kastrační program Rosice" říká vedoucí projektu Luboš Kristek.

Také Charitativní kočičí spolek Kryšpín uvádí pozitivní příklady. Najdou se obce, které soukromým kočičím útulkům přispívají, třeba Bučovice, Ostopovice, Ivančice nebo Boskovice, stále se ale jedná spíš o symbolické příspěvky, než které by skutečně pomohly ufinancovat alespoň třeba 10 % nákladů útulků. "Samozřejmě chápeme, že rozpočty obcí jsou napjaté. Není ale možné, aby kvůli tomu trpěla zvířata. Věřím také, že často se jedná spíš o neinformovanost obcí, než o nezájem pomoci. Proto bychom rádi zahájili komunikaci s nimi v tomto směru, v Brně, kde působíme, už jsme začali. Kdo nechce, hledá důvod, kdo chce, hledá způsob. A my chceme!" uzavírá téma obecních a soukromých útulků Němcová.

*Vycházíme z advokátního rozboru Roberta Plicky z Plicka & Partners, advokátní kancelář, s. r. o. a Hlasu zvířat, který v pořadu Prima mazlíček CNN Prima News (14. 6. 2021) vychází ze Zákona o obcích a krajích, nového Občanského zákoníku a Zákona na ochranu zvířat proti týrání. Reportáž ZDE.